به وبلاگ ما خوش آمدید - لطفا صفحه را تا پایان مشاهده کنید
تبلیغات

افزایش فشار داخل جمجمه

Increase Intracranial Pressure - IICP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مغز

 

دراتاقک محفظه سخت جمجمه ، بافت مغزی ( 1.400g ) ، خون ( 75ml ) و مایع مغزی نخاعی ( 75ml ) جای می گیرند حجم و فشار این سه ترکیب معمولا در حالت تعادل قرار دارند و ICP را به وجود می آورند .ICP معمولا در بطن های جانبی اندازه گیری می شود ، ICP طبیعی بین 10 تا 20 میلی متر جیوه است .

فرضیه مونرو – کلی اینگونه بیان می دارد : به دلیل محدودیت فضا جهت گستردگی محتویات درونی جمجمه ، هر گونه افزایش در هر یک از ترکیبات موجود در آن ، سبب بروز تغییر در حجم اجزای دیگر می شود . از آنجا که اتاقک مغزی فضای محدودی جهت تغییر در اختیار دارد ، لذا مکانیسم جبرانی معمولا با تغییر مکان یا جابجایی CSF ، افزایش یا کاهش تولید CSF ، یا کاهش حجم خون مغزی همراه می باشد . بدون انجام چنین تغییراتی ، ICP شروع به بالا رفتن خواهد نمود . در شرایط طبیعی ، با یروز تغییراتی در فشار داخل قفسه سینه ( سرفه ، عطسه و زور زدن ) ، وضعیت بدن ، فشار خون و نوسانات موجود در سطح گاز های خونی شریانی ، تغییرات جزئی در حجم خون و حجم CSF ، پدید می آید که طبیعی در نظر گرفته می شود .

 

پاتو فیزیولوژی 

افزایش ICP ، بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های حاد عصبی را گرفتار می سازد ، چرا که موقعیت های بیماری زا ، رابطه میان حجم و فشار موجود در داخل جمجمه را بر هم می زنند . اگر چه بالا رفتن ICP ، به طور شایع با آسیب دیدگی های سر به وجود می آید اما به عنوان اثر ثانویه همراه با بیماری های مختلف دیگر نظیر تومور های مغزی ، خونریزی زیر عنکبوتیه ای ، انسفالوپاتی های ویروسی و توکسیک نیز مشاهده می شود . افزایش ICP بنا به هر دلیلی که ایجاد شده باشد در خونرسانی یا پرفیوژن مغزی تاثیر گذارده ، منجر به افزایش ورم ( ادم ) خواهد گردید و بافتهای مغزی را به سمت سوراخ های واقع لایه محکم سخت شامه هدایت می نماید ، پدیده ای که فتق یا بیرون زدگی نامیده شده و رویدادی حاد و غالبا کشنده می باشد .

 

کاهش جریان خون مغزی 

افزایش ICP ، می تواند به نحو چشمگیری سبب کاهش جریان خون مغز و در نتیجه ایسکمی و مرگ سلول گردد . در مراحل اولیه ایسکمی مغزی، مراکز وازوموتور تحریک شده و فشار سیستولیک بالا می رود تا جریان خون مغزی حفظ گردد . این عمل با کند شدن ضربانات قلب و نا منظم شدن ریتم تنفسی همراه است . بروز این تغییرات در فشار خون ، نبض و تنفس از نظر بالینی دارای اهمیت می باشد چرا که افزایش ICP را مطرح میسازد .

تجمع دی اکسید کربن در خون و بافت مغزی نیز می تواند سبب تنظیم جریان خون مغز گردد . بالا رفتن فشار نسبی دی اکسید کربن ( Paco2 ) اتساع عروق را به دنبال دارد ، که به نوبه خود منجر به افزایش جریان خون مغزی و افزایش ICP می گردد . کاهش Paco2 سبب انقباض عروق می شود و جریان خون مغزی را محدود می سازد . کاهش جریان خروجی وریدی نیز می تواند با افزایش حجم خون مغزی موجب بالا رفتن ICP گردد .

&

نوشته شده در تاریخ 1391/8/29 و در ساعت : 11:45 - نویسنده : departman-burn
آخرین مطالب نوشته شده
صفحات وبلاگ
Copyright © 2011 by departman-burn.samenblog.com | designed by tagvim.samenblog.com