به وبلاگ ما خوش آمدید - لطفا صفحه را تا پایان مشاهده کنید
تبلیغات

واریس

واریس چیست؟


در بدن انسان رگ های وریدی وظیفه بازگرداندن خون بدون اکسیژن (خون تیره رنگ) را از اندامها به قلب عده دار هستند. در دیواره داخلی وریدها دریچه های یک طرفه به نام دریچه لانه کبوتری وجود دارد که در حالت طبیعی خون را فقط در جهت قلب هدایت می کنند و عملکرد اصلی آنها پیشگیرى از بازگشت خون به سمت پاهاست. اگر دیواره ورید ها خاصیت ارتجاعی خود را ازدست بدهد و این دریچه ها کار خود را به خوبى انجام ندهند، خون به عقب بازمی گردد و در وریدها تجمع می یابد و در نهایت سبب تورم آنها مى شود. واريس هنگامی ‌رخ می‌دهد که این دریچه‌ها دچار نارسایی شده باشند.

واریس چیست

ادامه مطلب
برچسب ها : دفعات بازدید : 11
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1396/10/17 و در ساعت : 08:03 - نویسنده : departman-burn

لیکن پلان(Lichen Planus)

لیکن پلان (Lichen Planus) ، یک بیماری ژنتیکی خارش دار مزمن در پوست است که به طور شایع به شکل پاپول (ضایعات کوچک برجسته بنفش رنگ) در نواحی مچ دست ، پا و دیگر نواحی بدن مانند پوست نواحی تنه و اندام تناسلی بروز میکند که در صورت درمان نشدن بزرگتر شده و موجب عوارض جدی میشود.

بیماری لیکن پلان علاوه بر پوست میتواند در موارد نادر در مخاط دهان ، اندام تناسلی ، پوست سر و مو ، ناخن و حتی صورت بدون خارش آشکار شود که در این صورت باعث ریزش مو ، تخریب ناخن و زخمهای مقاوم دهانی و حتی تخریب موضعی پوست صورت با ایجاد لک تیره میشود.

علت بیماری لیکن پلان نوعی اختلال در سیستم ایمنی بدن است که منشا ژنتیکی و فامیلی دارد و موجب میشود نوعی هورمون یا ماده مخصوص در خون و پوست آزاد شده و یک فعالیت غیرطبیعی را در پوست و سایر نواحی ذکر شده از بدن آغاز کند که موجب خارش و بروز ضایعات کوچک برجسته میشود.

در تشدید یافتن و حتی آغاز بیماری لیکن پلان گاهی عواملی چون بیماریهای داخلی مانند هپاتیت ، اختلال عملکرد کبد و ابتلا به بیماریهای ویروسی و عفونی و مصرف برخی داروها ( آتنولول ، لیتیوم ، قرصهای ضدبارداری ، بعضی آنتی بیوتیکها و …) ، استرس و مشکلات عصبی و روحی ، آلاینده ها و مواد شیمیایی نقش بسزایی دارند.

بیماری خارش مزمن پوست - لیکن پلان

ادامه مطلب
برچسب ها : دفعات بازدید : 16
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1396/10/12 و در ساعت : 07:47 - نویسنده : departman-burn

Post Cardiac Arrest Care

مراقبت بعد از ایست قلبی (Post Cardiac Arrest Care)


A- کلیات

1. مراقبت بعد از احیا در کاهش مورتالیته زودرس و موربیدیته دیررس برای بیماران دچار ایست قلبی که بعد از احیای موفق وارد مرحله ROSC شده اند نقش بسزایی دارد . اهداف اصلی مراقبت بعد از احیا در موارد زیر متمرکز است :

a)       کنترل دمای بدن برای بالا بردن بقا و بهبودی نورولوژیک.

b)       شناسایی و درمان ACS

c)        برقراری بهترین حالت تهویه مکانیکی برای به حداقل رساندن آسیب ریوی

d)       کاهش خطر نارسایی چندعضوی و حمایت از عملکرد یک عضو درصورتی که نیاز باشد.

e)       ارزیابی بیمار از جهت پیش آگهی برای بهبود (prognostication).

f)        کمک به نجات یافتگان برای دریافت خدمات بازتوانی

2. مراقبت بعد از احیا یک جزء مهم از ACLS به شمار می رود چون بیشتر مرگها در 24 ساعت اول ایجاد می شود . به این دلیل که سیستمهای متعددی در اثر ایست قلبی آسیب می بینند، رویکردی که برای مراقبت بعد از احیا اتخاذ می شود به مراقبت از سیستمهای متعدد معطوف است.  برنامه هایی که برای این کار اجرا می شوند باید شامل رویکرد سیستماتیک به موارد زیر باشند : القای هیپوترمی، به ایده آل رساندن وضعیت همودینامیک و تبادل گاز، انجام PCI در مواردی که اندیکاسیون دارد ، کنترل قند خون، و تشخیص، درمان، و تعیین پیش آگهی نورولوژیک.


ادامه مطلب
برچسب ها : دفعات بازدید : 25
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1396/10/7 و در ساعت : 09:30 - نویسنده : departman-burn

Stevens-Johnson syndrome

INTRODUCTION AND TERMINOLOGY — Stevens-Johnson syndrome (SJS) and toxic epidermal necrolysis (TEN) are severe mucocutaneous reactions, most commonly triggered by medications, characterized by extensive necrosis and detachment of the epidermis [1]. According to a widely accepted classification, SJS and TEN are considered a disease continuum and are distinguished chiefly by severity, based upon the percentage of body surface involved with blisters and erosions (table 1) [2,3]:

SJS is the less severe condition, in which skin detachment is <10 percent of the body surface (picture 1A-C). Mucous membranes are affected in over 90 percent of patients, usually at two or more distinct sites (ocular, oral, and genital).

TEN involves detachment of >30 percent of the body surface area (BSA) (picture 2A-D). Mucous membranes are also involved in over 90 percent of patients.

SJS/TEN overlap describes patients with skin detachment of 10 to 30 percent of BSA.

We will use the term "SJS/TEN" to refer collectively to SJS, TEN, and SJS/TEN overlap syndrome.

ادامه مطلب
برچسب ها : دفعات بازدید : 89
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1396/10/7 و در ساعت : 09:07 - نویسنده : departman-burn

سندرم استیون جانسون(SJS)

تعریف

سندرم استیون جانسون یک اختلال جدی و نادر پوست و غشای موکوسی است. این بیماری معمولاً واکنشی به یک دارو یا عفونت است. اغلب با علائم شبه آنفولانزا آغاز می‌شود و به دنبال آن جوش‌های دردناک قرمز و بنفش رنگ ایجاد می‌شود و تاول می‌زند. سپس بالاترین لایه پوست آسیب دیده از بین می‌رود، ساییده می‌شود و دوباره بهبود می‌یابد.

با وجود دسته بندی های متنوع ساده ترین دسته بندی که مراحل پیشرفت این عارضه را نشان می دهد بصورت زیر می باشد:
الف-  آغاز سندرم استیونس جانسون: نوعی خفیف از نکروز توکسیک سلول های اپیدرم است که کمتر از ۱۰ درصد سطح بدن درگیر می شود.
ب- همزمانی استیونس جانسون و نکروز اپیدرمال توکسیک : در این مورد ۱۰ تا ۳۰ درصد بدن درگیر عوارض می شود.
ج- نکروز اپیدرمال توکسیک : بیش از ۳۰ درصد سطح بدن درگیر عوارض می شود.
علائم
-علائم اولیه ی استیونس جانسون، بسیار ساده هستند و در ابتدا ممکن است با یک سرماخوردگی ساده اشتباه گرفته شود و همین امر علت پیشرفت این بیماری در بسیاری از موارد است.
-عارضه با سرفه های همراه با خلط غلیظ و چرکی، سردرد، بی قراری، احساس درد در مفاصل شروع می شود پس از آن ممکن است در سطح بدن بیمار ضایعات پوستی قرمز، متورم، پوسته دهنده، تاول، زخم و در نهایت نکروز بروز کند که معمولا این علائم از صورت آغاز می شود اما بطور کلی بیشتر در نواحی بالاتر از قفسه ی سینه بروز می کند. ضایعات پوستی استیونس جانسون می توانند کهیر مانند و بهم پیوسته باشند اما عموما بدون خارش هستند.
-محل بروز ضایعات در هر نقطه ای از بدن می تواند باشد اما بیشتر در کف دست و پا، ناحیه ی پشت دست و سطح داخلی ساعد و بازو مشاهده شده است.
-راش های پوستی کهیر مانند نیز بشتر برروی تنه نمایان می شوند
-در ادامه ضایعات چشمی بروز می کنند که در معاینه ی چشمی علایمی همچون برگشتگی مژه ها به داخل چشم، تورم و التهاب پلک، اختلال غدد زیر پلک و خشکی شدید چشم، قرمزی و افزایش عروق خونی در اطراف قرنیه همرا ه با سخت شدن، کدر شدن، التهاب و حتی پارگی قرنیه مشاهده می شود.رفته رفته علایم داخلی با پیشرفت ضایعات نمایان می شوند و زندگی بیماررا به خطر می اندازد.


Image

ادامه مطلب
برچسب ها : دفعات بازدید : 53
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1396/10/7 و در ساعت : 08:34 - نویسنده : departman-burn
آخرین مطالب نوشته شده
صفحات وبلاگ
Copyright © 2011 by departman-burn.samenblog.com | designed by samenblog.com